Sztuka ulotna. Dożynki 2021. Wiewiórki z Wiewiórek
Opublikowane 12/09/2021 Przez
Jerzy S. Majewski
Latem otrzymałem email z Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu z prośbą o udostępnienie zdjęcia, które zamieściłem na blogu w roku 2016. Znalazło się ono w tekście „Dekoracje dożynkowe ziemi chełmińskiej”. Była to fotografia dziada i baby. Słomianych dekoracji ustawionych w Kruszynach niedaleko Brodnicy. Zdjęcie znalazło się na plakacie reklamującym dożynki organizowane w tym roku przez samorząd województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej.
Pożniwne, słomiane dekoracje, nieodmiennie kojarzą mi się z rubasznymi scenami z XVI-wiecznych obrazów niderlandzkich. Ale moda na nie przekroczyła już granice Ziemi Chełmińskiej i województwa kujawsko-pomorskiego. W sierpniu tego roku na postaci ze słomy natknąłem się na pograniczu Podhala i Orawy. Daleko im jednak do coraz bardziej złożonych scen z Ziemi Chełmińskiej.
Poniżej pokazuję trochę już przywiędłe, ponieważ sfotografowane w pierwszych dniach września scenki z Błędowa niedaleko Grudziądza. Na doczepkę dwie słomiane wiewiórki z sąsiadującej z Błędowem, dawnej wsi królewskiej Wiewiórki.