Przejdź do treści

Stara pocztówka z Budapesztu. Blaha Lujza tér

blaha-lujza-ter-i-erzsebetkorut-na-przelomie-xix-i-xx-stulecia-pocztawka-z-epoki
Stara pocztówka z Budapesztu. Blaha Lujza tér

Gdy przed stu laty opublikowano tę pocztówkę, Budapeszt był olśniewającą metropolią. Rósł jak na drożdżach przyćmiewając cesarski Wiedeń. Imponował rozmachem urbanistycznym i infrastrukturą.

Już w 1896 roku ruszyło metro – pierwsze na kontynencie europejskim. „Spotkam Cię o siódmej pod Narodowym, gdzie przystaje siódemka” – śpiewano przed laty na Węgrzech. Gmach Teatru Narodowego oglądamy z lewej strony pocztówki. Mocno sfatygowany podczas walk w 1956 roku. Dziesięć lat później barbarzyńsko rozebrany podczas budowy stacji metra.

Odbudowano za to widoczną na zdjęciu kamienicę na rogu Rákóczi út z charakterystyczną, cebulastą kopułą. W październiku 1956 r. sowieckie czołgi rozłupały jej narożnik.

 

blaha-lujza-ter-kamienica-przy-narozniku-rakoczi-ut-odbudowana-po-zniszczeniu-w-1956-r-w-tle-strzelista-wieza-palacu-nowy-jork-fot-jsm
Blaha Lujza tér. Kamienica przy narożniku Rákóczi út odbudowana po zniszczeniu w 1956 r. W tle strzelista wieża pałacu Nowy Jork. Fot. Jerzy S. Majewski

 

blaha-lujza-ter-cebulasty-helm-kamienicy-przy-narozniku-rakoczi-ut-fot-jsm
Blaha Lujza tér. Cebulasty hełm kamienicy przy narożniku Rákóczi út. Fot. Jerzy S. Majewski

 

Spójrzmy w głąb pocztówki. Nad zabudową góruje iglica Pałacu Nowy Jork wzniesionego w latach 1891-95  dla amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego (proj. Alajosz Hauszman).

 

wspolczesny-widok-palacu-nowy-jork-przy-erzsebetkorut-9-fot-jsm
Współczesny widok pałacu Nowy Jork przy Erzsébet körút 9. Fot. Jerzy S. Majewski

 

fragment-elewacji-palacu-nowy-jork-fot-jsm
Fragment elewacji pałacu Nowy Jork. Fot. Jerzy S. Majewski

 

Budynek, dziś mieszący luksusowy hotel, zasłynął dzięki kawiarni „New York”. Jej wnętrze to piorunująca mieszanka stylu barokowego i secesji. Wciąż olśniewa takim bogactwem, że niektórzy uważają kawiarnię za najpiękniejszą na świecie.

 

fragment-wnetrza-kawiarni-new-york-fot-jsm
Fragment wnętrza kawiarni New York. Fot. Jerzy S. Majewski

Na przełomie XIX i XX w. stała się ona drugim domem dziesiątków pisarzy, poetów, artystów, którym zapewniano darmowy papier i atrament oraz groszowe bułki z serem. Przesiadywali tu m.in. Ferenc Molnár (autor Chłopców z placu broni) i Mihály Kertész (jako Michael Curtiz reżyserował Casablankę), a Endre Ady – pisał wiersze.

 

sufity-kawiarni-zdobia-malowidla-o-tematyce-symbolicznej-tematyka-tego-plafonu-wyraznie-odnosi-sie-do-pojecia-amerykanskiej-wolnosci-fot-jsm
Dekoracja sufitu jednego z pomieszczeń kawiarni New York. Fot. Jerzy S. Majewski

Sufity kawiarni zdobią malowidła o tematyce symbolicznej. Tematyka plafonu powyżej wyraźnie odnosi się do pojęcia amerykańskiej wolności.

Na innych malowidłach, pełnych roznegliżowanych postaci, oglądamy sceny mitologiczne.

 

dekoracja-sufitu-jednego-z-pomieszczen-kawiarni-new-york-fot-jsm
Dekoracja sufitu jednego z pomieszczeń kawiarni New York. Fragment. Fot. Jerzy S. Majewski

Wracając do pocztówki, zwróćmy jeszcze uwagę na widoczne na niej tramwaje elektryczne. W Budapeszcie uruchomiono je w 1887 roku. Dziś po tej samej ulicy jeżdżą najdłuższe w Europie składy Siemens Combino Plus – długie na 54 metry.

Jerzy S. Majewski